Dietetyk Praca

Blog

Dietetyk weterynaryjny
29 marca, 2018

Dietetyk weterynaryjny

Dotychczas poradnictwo w zakresie właściwego żywienia zwierząt domowych było domeną weterynarzy. Od kilku lat jednak pojawiają się specjaliści, którzy doradzą, jaką karmę dobrać i jak żywić kota czy psa, aby zachować go w dobrej kondycji. Sprawa może wydawać się zabawna, jednak okazuje się, że na tzw. choroby cywilizacyjne coraz częściej chorują także nasi pupile. Nadwaga i otyłość dotyczy ok. 40% psów i kotów, a do tego coraz częściej czworonogi chorują na nowotwory, choroby endokrynologiczne, alergie pokarmowe, cukrzycę czy nadciśnienie. I podobnie jak u ludzi – odpowiedni sposób odżywania może zapobiegać chorobom żywieniowozależnym lub wspierać ich leczenie także u zwierząt domowych. Nie dziwi więc, że na rynku pojawiła się nowa specjalizacja – dietetyk weterynaryjny.

W Internecie można znaleźć całkiem bogatą ofertę kursów i szkoleń z zakresu dietetyki weterynaryjnej. Firmy szkoleniowe oraz szkoły policealne oferują kursy o różnej intensywności. W zależności od preferencji można skorzystać ze szkolenia jednodniowego lub trwającego kilka weekendów, istnieje także opcja odbycia kursu on-line. Programy zajęć są do siebie zbliżone i obejmują zwykle podstawy anatomii psów lub kotów, zasady żywienia zwierząt w różnym wieku oraz w zależności od rasy, dobór odpowiedniej karmy oraz suplementów, a także żywienie w chorobach. Cena takiego kursu to koszt rzędu kilkuset złotych, choć można znaleźć także tańsze oferty .

Szkolenia adresowane są nie tylko do osób z wykształceniem weterynaryjnym, ale także do właścicieli sklepów zoologicznych, groomerów czy po prostu posiadaczy czworonogów. I choć idea wydaje się słuszna – wszak właściwe żywienie naszych pupili jest niezmiernie istotne dla ich zdrowia, to wątpliwości budzi fakt, czy termin „dietetyk” nie jest w tym przypadku nadużywany.

Powstanie tej nowej specjalności po raz kolejny udowadnia, że o wszystkim decyduje rynek – popyt na tego typu usługi rośnie, a co za tym idzie – firmy szkoleniowe przygotowują oferty będące odpowiedzią na zapotrzebowanie. Dietetyk weterynaryjny to obecnie profesja niszowa, więc może kusić obietnicą dobrych zarobków. Jednak jakie są perspektywy tego zawodu – jak zwykle pokaże przyszłość. 

 

Kategoria: Artykuł
Twój komentarz

Copyrights ©2023: DietetykPraca.pl