Dietetyk Praca

Blog

Dietetyk ON-LINE
13 marca, 2018

Dietetyk ON-LINE

Popyt na usługi dietetyczne rośnie, jednak dostęp do specjalisty nie zawsze jest łatwy. Dotyczy to przede wszystkim klientów z małych miejscowości, gdzie gabinetów dietetycznych przeważnie nie ma. Jedynym wyjściem z sytuacji jest wówczas skorzystanie z usługi specjalisty w większym mieście, jednak i tu pojawia się problem natury logistycznej – klient może nie być zmotoryzowany, komunikacja lokalna może być niewystarczająca, a poza tym wiąże się to z poświęceniem sporej ilości czasu. W jeszcze gorszej sytuacji są osoby chore, starsze, samotne – one często nie mają żadnej szansy na konsultacje u specjalisty.

Na szczęście technologia przychodzi tu z pomocą. Coraz większa liczba specjalistów świadczy swoje usługi on-line, najczęściej za pośrednictwem popularnych komunikatorów. Taka forma konsultacji ma swoje wady i zalety, jednak stanowi dobrą alternatywę dla usług świadczonych tradycyjnie w gabinecie.

Niewątpliwą zaletą dla klienta usługi on-line jest oszczędność czasu. Konsultacje mogą być przeprowadzane o dowolnej porze, bez konieczności wychodzenia z domu. Ma to szczególne znaczenie dla osób pracujących w godzinach funkcjonowania tradycyjnego gabinetu lub będących w ciągłych rozjazdach. Konsultacja przez Internet to nie tylko oszczędność czasu, ale też brak kosztów dojazdu. Jeśli już mowa o kosztach, to także cena usługi on-line jest zwykle niższa niż konsultacja w gabinecie. Dodatkową zaletą dla klienta może być to, że kontakt z dietetykiem ma miejsce w warunkach domowych, klient może więc czuć się dużo swobodniej niż w gabinecie.

Każdy medal ma dwie strony, dlatego też konsultacje on-line nie są pozbawione wad. Przede wszystkim nie ma możliwości dokonania pomiarów klienta, a więc sprawdzenia aktualnej masy ciała czy poziomu tkanki tłuszczowej. Wizyta w gabinecie pozwala na dokonanie analizy składu ciała metodą bioimpedancji czy pomiarów fałd skórnych. Pozwala to na precyzyjniejsze określenie stanu klienta, a co za tym idzie opracowanie lepiej dopasowanego planu żywieniowego. Istnieje także niebezpieczeństwo, że klient konsultowany on-line może być mniej zmotywowany – osoby przychodzące do gabinetu muszą wykonać pewien wysiłek, a to z kolei może wpływać na to, że będą bardziej konsekwentne w kontynuowaniu terapii. 

Dla dietetyka konsultacje on-line też mają swoje dobre i złe strony. Elastyczność w działaniu z pewnością może przysporzyć dodatkowych klientów. Ponadto nie ma konieczności wynajmowania gabinetu i ponoszenia w związku z tym niemałych często kosztów. Wadą jednak, oprócz możliwości wykonania pomiarów i precyzyjniejszego zdiagnozowania stanu zdrowia klienta, może być konieczność świadczenia usług w zupełnie nietypowych porach. Oczywiście wszystko jest kwestią wyznaczenia granic i uzgodnień z klientem. 

Konsultacje on-line stanowią doskonałe uzupełnienie usługi dietetycznej świadczonej w gabinecie. Dzięki temu klient nie musi stawiać się na wizytę kontrolną, a ponadto może mieć poczucie pełniejszej opieki i lepszej dostępności do specjalisty. 

 

Kategoria: Artykuł
Twój komentarz

Copyrights ©2023: DietetykPraca.pl