Dietetyk Praca
 
Ważne pytania i odpowiedzi

Poniżej znajdziecie Państwo odpowiedzi na zadawane nam często pytania związane z zawodem dietetyka. Jeżeli brak jest odpowiedzi na nurtujące Państwa pytanie, prosimy o przesłanie go nam przy pomocy poniższego formularza.

Pytania do eksperta
Wyślij nam swoje pytanie korzystając z tego formularza.

Czy dietetyk udzielający porad przez internet jest zwolniony z podatku VAT?

Skończyłam licencjat z dietetyki ale niestety nie mogę podjąć pracy na etacie ponieważ mam małe dzieci. Chciałabym udzielać odpłatnych porad dietetycznych w Internecie. Mam już kilka zainteresowanych portali internetowych, z którymi mogłabym współpracować w tym zakresie. Nie wiem tylko czy zakładając taką działalność muszę płacić VAT, bo podobno dietetycy nie muszą?

Należy mieć na uwadze, że w przypadku wykwalikowanych dietetyków zwolnienie z podatku VAT dotyczy tylko usług świadczonych stacjonarnie, natomiast tych świadczonych on-line już nie obejmuje.

Dietetyk świadczący usługi przez internet nie wykonuje osobiście badań i obserwacji pacjenta co jest niezbędne żeby zakwalifikować jego usługi do tych określanych mianem usług opieki medycznej i zwolnić je podatku z VAT.

Jak otworzyć własny gabinet dietetyczny?

Jestem załamana! Od pół roku szukam pracy jako Dietetyk. Jedyne oferty na jakie trafiam to Herbalife ale ja nie chce sprzedawać suplementów, a tam trzeba. Skończyłam dietetykę, bo chcę pomagać ludziom. Tak zwyczajnie to jest moja pasja ale nie wiem jak się za to zabrać i nie mam kasy ;(.

Dietetyka ma charakter interdyscyplinarny i absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie w wielu branżach zajmujących się promocją zdrowia.

Posiadając odpowiednie kwalifikacje, zatrudnienie w tym zawodzie można znaleźć m. in. w szpitalach, prywatnych poradniach leczenia chorób metabolicznych, sklepach ze zdrową żywnością, a także wielu innych miejscach.

Rozwiązaniem jest również założenie własnego gabinetu dietetycznego i jeżeli w tej dziedzinie właśnie czuje Pani powołanie to mogłoby się okazać dla Pani właśnie najlepszym rozwiązaniem.

Oczywiście wiąże się to z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej i początkowym wkładem finansowym na start. Niemniej tutaj również istnieje możliwość na pozyskanie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pomoc w pozyskaniu takich środków może Pani pozyskać za pośrednictwem naszego portalu i zachęcam do wysłania w tym celu swojego CV wraz z odpowiednią informacją.

Gabinet dietetyczny we franczyzie.

Chciałabym otworzyć gabinet dietetyczny w sieci franczyzowej. Jakimi kryteriami się kierować by wybrać dobrego partnera biznesowego?

Sukces rynkowy pierwszych dużych systemów franczyzowych w branży dietetycznej w Polsce, spowodował, że wiele pojedynczych poradni postanowiło iść podobną drogą rozwoju. W efekcie powstało wiele mniejszych lub nieco większych skupisk gabinetów dietetycznych, które także chcą dołączyć do tego modelu biznesowego. Dla potencjalnych franczyzobiorców powstaje więc coraz szersza oferta tego typu projektów, ale niestety także potencjalne ryzyko wybrania nie do końca sprawdzonego partnera. Dlatego przed wyborem odpowiedniego projektu warto dokładnie sprawdzić przyszłego franczyzodawcę. Poniżej podajemy kilka istotnych kwestii na które warto zwrócić uwagę:

 

- Sprawdzenie przyszłego franczyzodawcy

 

Przed wyborem odpowiedniego systemu franczyzowego warto sprawdzić kim jest nasz potencjalny Franczyzodawca. Dobrego projektu sieciowego nie zbuduje osoba, firma czy spółka, która nie posiada przynajmniej kilkunastoletnego doświadczenia w branży dietetycznej. Czytając różnego rodzaju oferty franczyzowe warto sprawdzić kto stoi za wdrożeniem danego projektu, prześledzić historię rozwoju firmy franczyzodawcy oraz rzeczywiste kompetencje osób ją współtworzących.

 

- Staż rynkowy franczyzodawcy

 

Im dłuższy staż trwania systemu franczyzowego, tym większa szansa, że przetrwa przez kolejne lata. Warto przyłączać sie przede wszystkim do systemów franczyzowych które istnieją przynajmniej kilka lat na rynku i jednocześnie dostrzegalny jest ich dynamiczny rozwój. Nie bez znaczenia jest także ilość punktów franczyzowych. Duża liczba gabinetów świadczy o wysokim zaufaniu franczyzobiorców a także jest oznaką skutecznej eskpansji firmy.

 

- Systemy kopiowane

 

Wiele firm próbuje naśladować duże i profesjonalne systemy franczyzowe, rejestrując zbliżone nazwy jak również kopiując system działania czy sposób obsługi klientów. Nieuczciwe działania mają na celu szybciej zaistnieć na rynku i pomóc osiągnąć sukces. Tego typu "sieci franczyzowe" należy omijać szerokim łukiem, gdyż próba wiązania się z firmami działającymi na pograniczu etyki biznesu bardzo słabo rokuje na przyszłość. Warto sprawdzić czy elementy strony internetowej, jak również inne elementy jak np. wydawane metariały klientom nie są próbą kopiowania innych systemów franczyzowych

 

- Oferta franczyzodawcy

 

Warto prześledzić co tak naprawde oferuje nasz przyszły franczyzodawca. W tym celu warto spotkać się bezpośrednio z przedstawicielami kilku firm aby porównać ofertę i sprawdzić co tak naprawdę kryje się za stawianymi obietnicami. Nigdy nie należy podejmować akceptacji czy odrzucenia oferty jedynie na podstawie rozmowy telefonicznej, chyba że projekt ewidentnie nie wzbudza naszego zainteresowania. Nigdy nie należy kierować się tylko i wyłącznie kosztami współpracy, gdyż jakość oferty różnych franczyzodawców w branży dietetycznej może się znacząco różnić. Podajemy kilka istotnych punktów na które warto zwócić uwagę przy ocenianiu oferty franczyzowej:

 

  • Jakość materiałów. Każdy system franczyzowy powinien posiadać indywidualny model obsługi pacjentów jak również rodzaj wydawanych materiałów. Sprawdź jaka jest jest jakość obsługi klientów.
  • Strona internetowa. Profesjonalny system franczyzowy powinien zaoferowac każdemu swojemu franczyzodawcy własną niezależną stronę interentową dla indywidualnej promocji, względnie wyraźnie wyodrębnioną podstronę na stronie zasadniczej franczyzodawcy.
  • Zakres pomocy. Powienien obejmować pomoc prawną, marketingową, szkoleniową, urzędową jak również dalece zaawansowaną pomoc graficzną
  • Szkolenia. Czy firma organizuje dla swojej sieci systematyczne zjazdy, szkolenia i kursy
  • inne

Jak pozyskać dotację na gabinet dietetyczny?

Staram się o dofinansowanie na działalność dietetyczną i nie do końca wiem jak wypełnić wniosek. Mam problem z formą poręczenia i nie wiem którą wybrać.. Zastanawiam się pomiędzy aktem notarialnym w którym zobowiązuję się dobrowolnego poddania się egzekucji lub nad wekslem z poręczeniem bankowym, co jest lepsze?

Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej z Funduszu Pracy są bezzwrotne. Niemniej umowa jaką podpisuje bezrobotny z Urzędem Pracy zawiera założenia, których nie spełnienie skutkuje koniecznością zwrotu środków w terminie 30 dni od momentu doręczenia przez Urząd wezwania o zwrot dofinansowania wraz z ustawowymi odsetkami.

 

Do założeń których bezrobotny musi przestrzegać przez okres 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej ze środków EFS m. in. należy:

 

  • działalność na którą zostało przyznane dofinansowanie powinna być prowadzona co najmniej przez okres 12 miesięcy, a z tytułu tej działalności muszą być odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne.
  • przez okres 12 miesięcy działalności na którą otrzymano pomoc nie wolno zlikwidować, zawiesić ani zmodyfikować jej rodzaju, ponadto przedsiębiorca który podpisał umowę o dofinansowanie nie może przez okres jej trwania podjąć zatrudnienia.

 

W przypadku niedotrzymania warunków umowy Urząd może zażądać zwrotu pieniędzy i właśnie na ta okoliczność przed podpisaniem umowy Urząd wymaga formy zabezpieczenia środków.

 

Weksel z poręczeniem wekslowym zwany awal, o który Pani pyta jest jedną z sześciu form zabezpieczenia i sprowadza się on do czynności prawnej polegającej na poręczeniu za cudzy dług w tym wypadku wekslowy. Poręczyciel wekslowy poręczając dług jest za niego współodpowiedzialny na równi z osobą za którą poręczył. Poręczyciel może poręczyć za całą sumę zobowiązania lub tylko za jej cześć.

 

Natomiast zabezpieczenie w formie zgody na dobrowolne poddanie się egzekucji realizowane w formie aktu notarialnego jakie przewiduje kodeks postępowania cywilnego w artykule 777 §pkt. 5 polega na sporządzeniu w kancelarii notarialnej aktu, w którym dłużnik zobowiązuje się do dobrowolnego poddania się egzekucji określonej sumy pieniężnej. Taki akt upoważnia wierzyciela czyli w tym wypadku Urząd Pracy do postępowania egzekucyjnego przeciwko wierzycielowi. Akt notarialny może zostać opatrzony klauzulą wykonalności tylko przez określony w nim czas.

Dietetyka - jaką wybrać szkołę?

Chciałabym zostać dietetykiem ale nie wiem jaką szkołę mam wybrać. Czy wystarczy jak skończę 2 letnie studium dietetyki czy lepiej jak pójdę na studia?

Kierunek sposobu kształcenia jest niezwykle ważny i często wpływa na nasze dalsze życie. Ministerstwo Zdrowia określa, że dietetykiem może się tytułować:

 

  • absolwent I lub II stopnia wyższej szkoły o kierunku lub specjalności dietetyka, która w programie nauczania przewidziała odpowiednią liczbę godzin i treści nauczania zgodne z wytycznymi programowymi dla zawodu dietetyka.
  • osoba, która ukończyła szkołę średnią lub policealną i uzyskała dyplom dietetyka.

 

Studia podyplomowe z dietetyki mają za zadanie podnosić kwalifikacje ale nie nadają one zawodowego tytułu dietetyka, odnośnie natomiast szkół policealnych, o które pytasz to zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 23 grudnia 2011 r. (Dz. U. z dnia 3 stycznia 2012 r., poz. 7) w szkołach policealnych nie prowadzi się obecnie kształcenia w zawodzie dietetyk, za wyjątkiem osób które zaczęły cykl kształcenia przed wejściem w życie rozporządzenia.

Kto może nazywać się dietetykiem?

Wyczytałem w internecie że dietetykiem bez odpowiedniego wykształcenia nie mogę się nazywać. I wydaje się to oczywiste, ale jak się ma to do tego, że w praktyce firmę taką mogę otworzyć i udzielać porad dietetycznych.

Do wykonywania niektórych zawodów w istocie prawo wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji i tak też jest z zawodem dietetyka.

Prawdą jest, że działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod kodem PKD 86.90. E może otworzyć każdy i nazwać ją np. „Ekspert w żywieniu”, „Centrum Porad Żywieniowych” itp.. Pamiętajmy jednak, że to nie nazwa decyduje o zakresie naszej działalności tylko zakres czynności wykonywanych w ramach tej działalności.

Reasumując nie można wykonywać pracy dietetyka czy lekarza bez wymaganych uprawnień nawet jeżeli naszej działalności nadamy inną pokrewną nazwę.

Gdzie studiować dietetykę?

Mieszkam w Oleśnicy (woj.dolnośląskie) i chcę się dowiedzieć czy w niedalekiej okolicy jest jakaś uczelnia, która gwarantuje mi, że ich program nauczania jest taki, abym po jej skończeniu mogła nazywać się dietetykiem. Im więcej o tym czytam tym mam większy mętlik w głowie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Zapraszamy na naszą stronę gdzie znajdzie Pani wyszukiwarkę uczelni, które oferują kształcenie w zawodzie dietetyka, a wraz z nią również informacje, że na terenie województwa dolnośląskiego może się Pani kształcić w następujących uczelniach:

 

  • Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy, która oferuje kształcenie na kierunku dietetyka, na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej i są to studia I stopnia.
  • Niepublicznej Wyższej Szkole Medycznej we Wrocławiu, która na kierunku dietetyka oferuje studia I stopnia.
  • Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu W tym przypadku Uniwersytet oferuje również kształcenie na kierunku dietetyka i są to studia I stopnia na wydziale Nauk o Zdrowiu.
Copyrights ©2024: DietetykPraca.pl